Evalds Vasilevskis ©

Built with Berta.me

 1. Ir iznākusi grāmata "Evalds Vasilevskis (1953-2018)"

  Teksta autore: Evija Vasilevska, Anna Rancāne.

  Foto: Aleksandrs Bondarenko, Vilnis Auziņš, Bitty Fomins, Priednieku ģimenes arhīvs, Ieva Kaula, Aleksandrs Lebeds, Ilze Griezāne, Viola Anna Bīriņa,Renāte Vancāne, Gudramoviču ģimenes arhīvs, Evalda Vasilevska foto materiāli.

  Tulkojums angļu valodā :Kintija Puzāne.

  Mākslinieks :Bitty Fomins.

  Izdevējs: Tradicionalūs Zineibu tureitoju bīdreiba ”Pūdnīku skūla”.

  Grāmatas izdošanu atbalstīja Latgales Reģiona attīstības aģentūra, VKKF, A/S Latvijas Valsts meži, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Latgales Kultūrvēstures Muzejs, Rēzeknes novada pašvaldība, SO “Bruknas Kalna svētību kopiena”, Gudramoviču ģimene, Anna Rancāne, Sandra Burķīte, Inga Aizpura, Maija Upeniece.

   

  Grāmatas prezentācija notika 15.11.19. Daugavpilī Marka Rotko mākslas centrā (izstādes atklāšanas dienā).

   

  “Mākslas zinātnieks Jānis Pujāts Evaldu ir nosaucis par meklētāja stigas gājēju. Tāds viņš arī bija- kaut kā neiekļāvās kopkorī, raupjš un neērts. Kaut kas no māla ķēniņa troņa bija viņa Rāznas krastā, Kaunatas pagasta Akminīšos (ciema nosaukums vis nenozīmējot mazus akmentiņus, bet gan Akmeņu iedzīvotājus) uzbūvētajā ceplī, kalnā, kur rindām vien nezināma Meistara rokas sastādīti ozoli. Evalds arī pats bija ķēniņš…

  Kad cilvēks ir aizgājis, daudz kas no viņa teiktā pamirdz pavisam citā gaismā, izgaismojas svarīgākais. Evalds teica- ”viss notiek lēnām , un nav, ko steidzināt. Tāpat kā pie atziņām, cilvēks nonāk lēnām. Mūžīgas lietas jau paliek.””

  (Anna Rancāne)

  Doma par grāmatu pēc Evalda aiziešanas parādījās vairākiem cilvēkiem vienlaicīgi. Tas bija tik pašsaprotami, jo Evaldam patika fotografēt darbus, veidot kolāžas, katalogus, filmēt sarunas un viņu “mīlēja kameras objektīvs”.

  Grāmata par Evalda darbu un talantu.Daudzi Evaldu ir satikuši kādā konkrētā laika nogrieznī, bet grāmatas lappusēs ir iespēja izsekot līdzi viņa gaitām 40 gadu garumā.Grāmata ir bagāta ar kolorītām fotogrāfijām no Evalda jaunības un brieduma gadiem. Ir izdevies apkopot vienā izdevumā gan pēdējos gados tapušos darbus, gan darbus, kas pabijuši izstādē Maskavā 80-tajos gados. Attēlos liela uzmanība ir pievērsta detaļām, zīmējumiem, “skaistiem stāstiem”, ko Evalds ar katru no tiem gribēja izstāstīt.